Skvělá akce, zajímavá zkušenost. Simulovaná normobarická hypoxie ukázala, jak dokáže zpomalit logické uvažování. Ve vyšší nadmořské výšce jsme testovali délku odezvy na lehčí matematické otázky. Jak to dopadlo? Mrkněte na článek z akce.
Své limity hypoxie se tentokrát rozhodl otestovat kamarád pořadatelů zvaný Kaktus, který je také skyrunner. Pod dohledem fyzioterapeuta se postupně dostal na hranici 8000 m n. m., přičemž dostával různé lehké matematické úlohy.
Dle očekávání jeho reakce byly pomalejší :-). Výpočty zadání, například 24-15, 27+54, mu trvaly při hypoxii o několik sekund déle než v normálním prostředí. Nemohl najít tu správnou cestu ke správnému výsledku. Celý test jsme po hodině ukončili.
I přes pomalejší úsudek jsme konstatovali, že adaptace organismu na vyšší nadmořskou výšku je opravdu dobrá. SPO2 se i přes extrémní výšku pohybovalo od 70 do 80 % a nepadalo pod nebezpečnou hranici 60 %.
Obdiv všem, kteří absolvovali závod a gratulace těm nejlepším! (1. Josef Hlavco, 1. žena a 29. celkově Mariana Jagerčíková, 1. závodník ve věku 40+ a celkově 6. Ján Ďurmek).
-
Hypoxický generátor S-IHT-100H Saneli
-
Zátěžový intermitentní hypoxický test Saneli
-
IHT, Intermitentní hypoxický trénink Saneli
-
Hypoxie, Trénink IHT, Saneli